Czy po szkodzie całkowitej można naprawić i użytkować samochód?

Szkoda całkowita wcale nie wyklucza naprawy samochodu i dalszej jego eksploatacji, jednak są pewne warunki użytkowania takiego samochodu. Czesto orzeczenie szkody całkowitej bazuje na wycenie naprawy szkody, która przekracza rynkową wartość pojazdu, co nie znaczy, ze pojazdu naprawić się nie da i nie można. Właściciele pojazdów wobec których orzeczono szkodę całkowitą często analizują koszty i możliwości naprawy po wypłacie odszkodowania, co należy wiedzieć decydując się na dalsze użytkowanie pojazdu po szkodzie calkowitej?

Szkoda całkowita i co dalej?

W ujęciu prawnym nie istnieje definicja szkody całkowitej. Przyjmuje się, że szkoda całkowita to takie uszkodzenie pojazdu, które uniemożliwia naprawę lub czyni naprawę nieopłacalną, przekraczającą 100% wartości pojazdu w przypadku rozliczenia z polisy OC sprawcy lub 70% wartośći pojazdu w przyapdku polisy AC. Do wypłaty odszkodowania za szkodę całkowita nie jest potrzebny dokument złomowania pojazdu, Ty decydujesz czy wrak sprzedajesz : na własną rękę, firmie wskazanej przez zakład ubezpieczeń czy zostawiasz i naprawisz pojazd. Chcąc nim jeździć musisz go zarówno naprawić, jak też poddać badaniom technicznym dopuszczającym do użytkowania. Kosztorys ubezpieczyciela może znacznie różnić się od dostępnych możliwości naprawy właściciela. Może zatem okazać się, że naprawa jest możliwa taniej niż wycenił to ubezpieczyciel i tym sposobem opłaca się samochód naprawić i nadal go użytkować. 

szkoda całkowita i naprawa pojazdu

Przywrócenie pojazdu do stanu bezpiecznego użytkowania w ruchu drogowym

Naprawa pojazdu po szkodzie całkowitej może być wykonana gdziekolwiek przez kogokolwiek, jednak pojazd po naprawie aby mógł być użytkowany w ruchu drogowym musi pozytywnie przejść badania techniczne. Przede wszystkim poruszanie się pojazdem musi być bezpieczne zarówno dla użytkownika jak i pozostałych uczestników ruchu. Nie zawsze jest to technicznie możliwe, ale często to aspekt ekonomiczny jest kluczowy dla ubezpieczyciela.

Prawo o ruchu drogowym - art. 81 stanowi, że jeżeli w wyniku wypadku dojdzie do uszkodzenia konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy, albo stan techniczny pojazdu stwarza niebezpieczeństwo dla ruchu, policja lub inny organ kontroli ruchu drogowego ma prawo skierować pojazd na dodatkowe badania techniczne. 

Naprawa pojazdu po szkodzie całkowitej

Ubezpieczyciel wypłacając odszkodowanie szkody całkowitej nie rekomenduje naprawy pojazdu, aczkolwiek ostateczna decyzja co do naprawy leży w gestii właściciela pojazdu. W praktyce oznacza to, że właściciela nie musi stosować się do rekomendacji i opinii ubezpieczyciela. Bez wątpienia pojazd wobec którego orzeczono szkodę całkowitą jest uszkodzony w stopniu znacznym, wymaga poważnej naprawy. Naprawa poprzez przywrócenie stanu poprzedniego pojazdu wymaga stosownych nakładów finansowych do których doliczyć należy badania techniczne pojazdu po naprawie, które dopuszczą pojazd do ruchu. Kary za niedopełnienie obowiązku badania technicznego są bardzo surowe, zwłaszcza gdy pojazdem tym spowodowana zostanie kolizja lub wypadek drogowy. Maksymalny wymiar mandatu to 5000zł.Taryfikator mandatów przewiduje mandat za jazdę pojazdem stwarzającym zagrożenie dla bezpieczeństwa w kwocie 500zł, jak również mandat za jazdę samochodem bez ważnego dowodu rejestracyjnego w kwocie od 1500 do 5000 zł.

Szkoda całkowita a pojazd zastępczy

Co do zasady jeśli w wyniku zdarzenia drogowego stracimy możliwość korzystania z własnego pojazdu poprzez jego uszkodzenie, należy się nam pojazd zastępczy z OC sprawcy wypadku. Fakt ten należy zgłosić ubezpieczycielowi sprawcy zdarzenia. Z pojazdu zastępczego korzystać można zazwyczaj do momentu wypłaty odszkodowania. W przypadku szkody całkowitej sporny pozostaje okres między wypłata odszkodowania a zakupem kolejnego pojazdu. W przypadku korzystania z samochodu zastępczego z polisy AC sprawa wygląda nieco inaczej i zależy od konkretnego wariantu polisy. W wielu przypadkach okres między wypłatą odszkodowania a nabyciem nowego pojazdu jest objęty uprawnieniem do korzystania z pojazdu zastępczego pod warunkiem, że jest to okres uzasadniony. 

Co z wrakiem po szkodzie całkowitej?

Po zrealizowanej wypłacie odszkodowania mamy trzy możliwości co do wraku pojazdu. Przede wszystkim wrak można zezłomować, ponadto można też zdecydować o naprawie i dalszym użytkowaniu, dostępne jest też trzecie pośrednie rozwiązanie jak sprzedaż wraku. Jeśli zdecydujemy się naprawić pojazd warto zorientować się w kosztach naprawy i możliwościach technicznych, jeżeli zdecydowani jestesmy do oddania wraku na złomowisko należy sprawdzić czy wybrana przez nas stacja demontażu wystawi nam wszystkie niezbędne dokumenty legalnego złomowania pojazdu. W przypadku odsprzedaży mamy możliwość sprzedania wraku do skupu pojazdów lub indywidualnej sprzedaży. Można również spróbować sprzedaży poszczególnych elementów pojazdu, jednak w tym przypadku nalezy miec swiadomosc, złomowanie pojazdu z wymontowanym wyposażeniem będzie obejmować dopłaty za ubytek stanowiący więcej niż 10 % masy całkowitej wpisanej do dowodu rejestracyjnego. Mimo wszystko moze byc to najbardziej opłacalne rozwiązanie. Często drobne elementy pojazdu są bardzo kosztowne. 

Jednym z obowiązków właściciela wraku po szkodzie całkowitej jest wyrejestrowanie pojazdu w przypadku złomowania, zgłoszenie sprzedaży gdy dojdzie do odsprzedania wraku lub wykonanie badań technicznych w razie naprawy. Nie można zapominać, że posiadanie wraku pojazdu nie zwalnia z opłat i obowiązku wykupienia ważnej polisy OC, nawet jeśli wrak nie posiada badań technicznych i nie jest zdatny do jazdy w ruchu drogowym. Generuje taka sytuacja koszty dla właściciela, dlatego warto jest stosunkowo szybko podjąć decyzję co dalej z wrakiem po szkodzie całkowitej. 

Szkoda całkowita nie zawsze jest korzystna dla właściciela

Orzeczenie szkody całkowitej dla ubezpieczyciela pozwala na wykorzystanie kilku opcji dla zaniżenia wypłaty odszkodowania. Wycena odszkodowania bazuje na różnicy między wycena pojazdu sprzed powstania uszkodzeń oraz wartości wraku. Wystarczy, że wrak zostanie przeszacowany a wartość pojazdu nieco zaniżona a kwota odszkodowania może być niesłusznie wiele niższa niż należna. Na szczęście poszkodowanemu przysługuje odwołanie od szkody całkowitej. Można w wyniku odwołania otrzymać dopłatę do odszkodowania, która zwykle odnosi się do róznicyw  wycenia wraku.

Dopłata do odszkodowania po szkodzie całkowitej

Wypłata odszkodowania z tytułu szkody całkowitej kończy proces likwidacji szkody, jednak nie zawsze. Właściciel pojazdu nie musi zgadzać się z  wyceną pojazdu wykonana przez ubezpieczyciela, a tym bardziej wyceną wraku. Wartości przyjęte przez ubezpieczyciela mogą sprawić, że poszkodowany bedzie stratny nawet kilkanascie tysiecy złotych. Kiedy uważamy, że ubezpieczyciel źle obliczył odszkodowanie szkody całkowitej mamy prawo wnieść odwołanie od decyzji, nawet jeżeli odszkodowanie zostało nam już wypłacone. To podstawowy krok, bez którego nie jest możliwe dochodzenie dopłaty odszkodowania na drodze sądowej. 

Jeśli ubezpieczyciel nie przychyla się do odwołania pozostaje pozew o odszkodowanie, jednak w takim wypadku musimy być pewni swoich racji, a różnica musi być na tyle znacząca, aby pozew był opłacalny.  Wszelkie ekspertyzy techniczne, wycena pojazdu wykonywane są na koszt poszkodowanego, stąd też jeśli dopłata, której żądamy jest niższa od koniecznych kosztorysów pozostaje nam jedynie odwołanie, a w razie odmowy pogodzenie się z sytuacją. Jeśli jednak różnica jest znaczna, wówczas warto ponieść koszty ekspertyzy, pomocy firmy odszkodowawczej. Z reguły wstępna analiza dokumentów i wycena pomocy prawnej jest darmowa, stąd też warto uczynić pierwszy krok celem zorientowania się w zasadności sporu sądowego.

Mając wątpliwości co do naliczonego odszkodowania warto udać się do specjalisty od wyceny, który dokona niezależnego kosztorysu, przeanalizuje dokumenty ubezpieczyciela i doradzi co w danej sytuacji zrobić. Często z łatwością można znaleźć w wycenie ubezpieczyciela nieprawidłowości. Zlecając zastępstwo procesowe wykwalifikowanej firmie w zakresie dochodzenia odszkodowania można zyskać gotówkę od razu nie czekając na wynik sporu sądowego, wystarczy podpisać umowę cesji wierzytelności. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy samochodem po szkodzie całkowitej można się poruszać po drodze?

Jeżeli samochód po szkodzie calkowitej technicznie da się naprawić, można to zrobić, jednak zanim wyruszymy nim na drogę należy wykonać obowiązkowe badania techniczne dopuszczające ponownie pojazd do ruchu drogowego.

Czy policja zatrzymuje dowód rejestracyjny po szkodzie całkowitej?

Policja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny nie tylko w wyniku szkody całkowitej, ale w każdym przypadku kiedy pojazd budzi wątpliwości co do jego stanu technicznego i bezpieczeństwa dla ruchu drogowego. Wówczas właściciela aby odzyskać z powrotem dowód rejestracyjny musi wykonać badanie techniczne pojazdu z pozytywnym wynikiem. 

Czy po szkodzie calkowitej auto wymaga ponownej rejestracji?

Orzeczenie szkody całkowitej nie wyrejestrowuje pojazdu, a jedynie wyłącza pojazd z ruchu. Można go ponownie używać po naprawie i uzyskaniu pozytywnego wyniku badań technicznych. 

Wszystkie artykułyNastępny artykuł