Jak hamować silnikiem i kiedy stosować taką technikę?

Technika hamowania silnikiem jest bardzo pomocna i świetnie się sprawdza o ile wiemy jak z niej korzystać. Warto wiedzieć jak hamować silnikiem nie tylko na wypadek awarii hamulców w samochodzie.

samochód hamowanie silnikiem

Czy da się hamować silnikiem?

Hamowanie silnikiem jest możliwe, skuteczne i w niektórych przypadkach zalecane. Trzeba jednak wiedzieć jak to robić prawidłowo. Technika hamowania silnikiem to nic innego jak zmniejszenie prędkości pojazdu bez używania pedału hamulca. Polega na redukowaniu biegów w trakcie jazdy. Aby hamować silnikiem należy puścić pedał gazu oraz sprzęgła, by wytracić prędkość trzeba stopniowo zmieniać bieg na coraz niższy. Kluczowy jest moment hamowania, dlatego warto obserwować wskazówkę obrotomierza. W zależności od biegu zmieniać się będzie tempo utraty prędkości, ważne aby nie działo się to zbyt gwałtownie. Na wyższym biegu hamowania może nie być czuć. By technika ta okazała się skuteczna należy dostosować jej wykorzystanie do prędkości i okoliczności.

Kiedy hamować silnikiem, a kiedy nie?

Dobrze wykonane hamowanie silnikiem pomocne jest nie tylko w wybranych sytuacjach ale i na co dzień podczas codziennej jazdy. Świetnie sprawdza się ta metoda w jeździe po mieście, ponadto uchodzi za ekonomiczną, gdyż nie tylko zmniejsza zużycie paliwa ale również zmniejsza zużycie klocków hamulcowych i tarcz hamulcowych w pojeździe.

Bardzo przydatną umiejętnością jest hamowanie silnikiem na górskich drogach i stromych wzniesieniach. Zjeżdżanie z góry na hamulcu może powodować przegrzanie się układu hamulcowego, a w skrajnych przypadkach taka sytuacja może doprowadzić do awarii układu hamulcowego i a w konsekwencji do wypadku lub kolizji.

Jak hamować silnikiem?

W tej technice duże znaczenie ma wyczucie samochodu, jego prędkości, jak też płynne powolne ruchy. Zanim dojdziemy do perfekcji dobrze jest spróbować hamowania silnikiem w różnym terenie i przy różnej prędkości. Samochód zachowywać się będzie zupełnie inaczej na wzniesieniu, inaczej w mieście na asfalcie itd. Hamować należy zacząć na biegu bez dodawania gazu i przy puszczonym sprzęgle. Samo zwolnienie gazu spowolni samochód, kolejno należy zredukować bieg powoli puszczając sprzęgło. Im mniejsza okaże się różnica w obrotach silnika po redukcji tym płynniej samochód wyhamuje. Aby zminimalizować różnice można zastosować międzygaz dodając delikatnie gaz i zwiększając obroty w chwili zmiany biegu. W ten sposób można wyhamować pojazd stopniowo przechodząc piątego biegu do pierwszego. Jeśli istnieje taka potrzeba na sam koniec można użyć hamulca, aby pojazd zatrzymać w miejscu, jednak nie zawsze jest to konieczne. Najtrudniejsza w hamowaniu silnikiem jest płynność. zbyt szybka redukcja powoduje wzrost obrotów i autem może rzucić, a to w konsekwencji może uszkodzić silnik i skrzynie biegów, zwłaszcza koło zamachowe. Jeśli hamujemy np na śliskiej nawierzchni, mokrej, oblodzonej należy unikać szarpnięć samochodem, które mogą spowodować poślizg i utratę kontroli nad pojazdem.

Wszystkie artykułyNastępny artykuł