Polski rynek leasingu w europejskiej czołówce.

Leasing w Polsce nie jest nowym rozwiązaniem, tymczasem wciąż cieszy się dużym powodzeniem w biznesie. Ceniony za elastyczność zyskuje na atrakcyjności. Polska w rankingu wartości inwestycji leasingowych na obszarze Europy Środkowej i Wschodniej plasuje się na piatym miejscu co zapewnia jej ugruntowaną wysoka pozycję. Polski rynek leasingowych inwestycji w  nieruchomości osiąga aż 45% wartości gwarantując Polsce miano lidera w Europie. Zaledwie na przestrzeni 2023 roku firmy zrzeszone w Związku Polskiego Leasingu sfinansowały 100 mld zł inwestycji. 

Leasing pozwala  się rozwijać

Dla wielu firm leasing to motor napędowy pozwalający firmie inwestować, rozwijać się, dla części biznesów leasing pozwala ruszyć z miejsca. Leasingujemy zarówno maszyny, flotę pojazdów, pracowników, nieruchomości jak i know-how. Polskie firmy nie są odosobnione w sięganiu po leasing, który stał się nie tylko modny i wygodny, ale przede wszystkim ekonomicznie uzasadniony. Umiejętność wykorzystania możliwości leasingowych zapewnia polskiemu biznesowi konkurencyjność i nowoczesność.

Piąta lokata w Europie i pozycja lidera w Europie Środkowo-Wschodniej wypracowane zostały latami, już od roku 2005 popularność leasingu systematycznie wzrasta. Na przestrzeni kilkunastu lat wolumen rynku leasingu wzrósł sześciokrotnie. Łącznie przez ostatnie 30 lat za pośrednictwem leasingu sfinansowano bilion złotych inwestycji. Czy to dobre wyniki? Patrząc pod kątem leasingu można rzec, że wyśmienite, aczkolwiek ocena trendu zależy od tego co chcemy ocenić. Popularność leasingu wskazuje na rozwój i chęć inwestowania, z drugiej strony na podstawie skali leasingu można wywnioskować, że polski biznes potrzebuje kapitału własnego, inwestycje w większości są leasingowane i kredytowane czyniąc je niestabilnymi w szerszej perspektywie. Pozytywnym aspektem leasingu jest wysoki stopień zaufania do leasingu. aż 50% PKB w polsce generuje sektor o najwyższym wskaźniku leasingu. To właśnie leasing w biznesie stał się kluczowym elementem wzrostu gospodarczego. 

Co najcześciej finansujemy leasingiem

Miejsce w rankingu odzwierciedla stan gospodarki

Polski leasing plasuje się w Europie za Wielką Brytanią, która dominuje w kwestii finansowania inwestycji przy pomocy leasingu i dalej za Niemcami, Francją i Włochami. O ile w ogólnym rozrachunku wynik ten nie jest zadziwiający to interesujący jest udział leasingu w nieruchomościach na polskim rynku. W tym wypadku POlska zajmuje pierwsze miejsce rankingowe, a leasing stanowi 45% inwestycji w nieruchomości, kiedy średnia europejska to 28%. Wartości leasingu na rynku nieruchomości wciąż rosną, co tyczy się nie tylko Polski. Ogółem wartość aktywów europejskich w leasingu jest bliska biliona euro na koniec 2023 roku odnotowując względem 2022 roku 4% wzrost. 

Najpowszechniejszy leasing w europie to leasing pojazdów, również w Polsce. Leaseurope szacuje, że 73% wszystkich ruchomości leasingowanych to pojazdy o wartości 331 mld euro w samym 2023 roku. To formalnie bezpieczna forma posiadania floty pojazdów do dyspozycji, komfortowe rozwiązaniem pod względem zarządzania, serwisowania i wymiany taboru na nowy, a przy tym rozwiązanie dbające do elastyczność względem potrzeb biznesowych rynku. 

Wszystkie artykułyNastępny artykuł