Problem z ogumieniem na drodze to nie koniec świata. Czyli jak wyminenić koło w samochodzie.
Problem z ogumieniem na drodze to nie koniec świata, jednak warto wiedzieć co w przypadku złapania gumy można zrobić. Przebić oponę jest stosunkowo łatwo, wystarczy najechać na ostry przedmiot, bądź na za wysoki krawężnik. Najprostszym rozwiązaniem jest wymiana koła na zapasowe, o ile takie w samochodzie posiadamy. Najczęściej jest to koło tzw. dojazdowe, które służy tymczasowo do chwili naprawy opony.
Opanowanie kluczem sukcesu przy wymianie koła
Pośpiech i panika nie przydadzą się przy wymianie koła. Zwykle przebita opona trafia się z zaskoczenia, trudno się zatem przygotować na taką okoliczność. Nie zawsze zachodzi konieczność wymiany koła. W nowszej generacji pojazdów rzadko znajdują się na wyposażeniu koła zapasowe, za to znajdziemy podręczny zestaw naprawczy. Należy go podłączyć do wentyla i opróżnić zbiornik z substancją klejącą. Niezwłocznie po zaaplikowaniu zubstancji do naprawianego koła należy uruchomić pojazd i przejechać 2-3 kilometry z nieduża prędkością. Zabieg ten ma na celu równomierne rozprowadzenie substancji po całym kole. Po przejechaniu kilku kilometrów należy udać się na stację benzynową i dopompować naprawione koło tak aby ciśnienie powietrza w kole było zgodne z wytycznymi producenta.
Cały zabieg naprawy koła z wykorzystaniem zestawu naprawczego trwa kilka minut, później możemy kontynuować podróż, należy jednak pamiętać, iż taka naprawa powinna być rozwiązaniem tymczasowym które umożliwi nam dojazd do zakładu wulkanizacji i wykonanie profesjonalnej naprawy koła.
Jesli nie mamy pod ręka ani koła na wymianę, ani zestawu napawczego pozostaje telefon do firmy assistance. Zazwyczaj w pakiecie z polisa oC i AC otrzumujemy ubepzieczenie asisstance, które zapewnia nam pomoc na drodze. Wzywając pomoc, zgłaszając usterkę ogumienia możemy samochód odholować do serwisu naprawczego. W ramach assistance można również uzyskać pomoc w wymianie koła na drodze. To rozwiązanie dla tych, którzy mimo posiadania koła zapasowego nie potrafią go samodzielnie wymienić w samochodzie. Oczywiście oprócz wzywania pomocy drogowej można wesprzeć się życzliwością innych kierowców, którzy mogą pomóc w wymianie koła
Krok po kroku wymiana koła
Zanim zabierzemy się do wymiany koła dobrze jest nabyć odpowiedniej wiedzy teoretycznej. Każdy kierowca powinien potrafić zmienić koło w samochodzie, w praktyce nieco wygląda to inaczej.
Pierwszym krokiem jest wyciągnięcie właściwego lewarka, najlepiej trapezowego. Niestety podnośnik z jednym ramieniem nie jest zbyt stabilny i auto może się z niego zsunąć spadając na ziemię. Kiedy już mamy przygotowany lewarek należy poluzować śruby za pomocą klucza do śrub, jaki powinien znajdować się na wyposażeniu samochodu. Odkręcając śruby należy robić to stopniowo by nie zerwać śrub. To najtrudniejszy element wymagający siły, zwłaszcza gdy koło dawno nie było odkręcane śruby mogą być zapieczone i trudne do odkręcenia. Jeśli w aucie mamy odrdzewiacz można go użyć i chwile odczekać, wówczas śuby puszczą bez większego problemu.
Kolejnym etapem wymiany koła jest podniesienie samochodu na lewarku. Należy upewnić się, że lewarek stabilnie stoi na podłożu utwardzonym. Jeśli takiego jak raz nie ma pod lewarek powinno podłożyć się deskę lub metalową płytę. To kolejny element jaki warto w samochodzie wozić poza odrdzewiaczem.
Co ważne, aby samochód poniesć jedynie na wysokość pozwalająca swobodnie ściągnąć koło, wystarczy dwa centymetry koła nad ziemią. Wtedy odkręcamy śruby i zdejmujemy koło, następnie zakładamy koło zapasowe, wkręcamy śruby, opuszczamy samochód i dokręcamy śruby. Wygląda to na banalne zadanie, jednak zarówno odkręcenie i dokręcenie śrub wymaga sporo siły, z czym kobieta a i niejeden mężczyzna sobie nie poradzi lub napotka na spora trudność.
O czym warto pamiętać przy wymianie koła?
Koło po wymianie warto przy najbliższej okazji dokręcić lub sprawdzić za pomocą klucza dynamometrycznego czy jest dobrze dokręcone. Jeśli zamierzamy z kołem zapasowym jeździć na stałe nalezy zabepzieczyć przed korozja śruby.
Oprócz reguł związanych z techniką zmiany koła warto pamiętać o bezpieczeństwie na drodze. Samochód stojący na poboczu drogi powinien mieć włączone światła awaryjne a kierowca zmieniający koło kamizelkę odblaskową na sobie. Bezwzględnie należy ostrzec innych nadjeżdzających kierowców ustawiając trójkąt ostrzegawczy odpowiednio daleko za pojazdem. W każdym przypadku należy uszkodzony samochód ustawić tak aby stwarzał jak najmniejsze zagrożenie dla ruchu drogowego. Jest to ważne również w oczekiwaniu na pomoc drogową. Zwykle termin oczekiwania na pomoc to minimum pół godziny a w zależności od lokalizacji może być to i kilka godzin, dlatego też warto samochód zepchnąć w możliwie bezpieczne miejsce nieutrudniające poruszania się obok niego.