Porysowana przednia szyba, wymienić czy naprawić?

Eksploatacja samochodu widoczna jest nie tylko na częściach mechanicznych ale również na stanie szyby czołowej. Wraz z użytkowaniem samochodu pojawiają się zarysowania i odpryski, czasem może dojść nawet do pęknięcia szyby i powstania w niej ubytku, który kwalifikuje szybę do wymiany.

porysowana przednia szyba

Rysa na szkle, czyli rady na zarysowania szyby w samochodzie

Zarysowania na przedniej szybie to efekt intensywnej eksploatacji lub działania czynników zewnętrznych? Nie bez znaczenia jest działanie czynników zewnętrznych takich jak: pył, piasek, żwir, asfalt, żywica. Wszystkie te czynniki mają wpływ zarówno na lakier jak i szyby w samochodzie, mogą doprowadzić do zarysowania w wyniku uderzenia. Jeżeli rysy są powierzchowne mało widoczne, nie przeszkadzają w prowadzeniu aut, warto jednak zastanowić się czy nawet drobne uszkodzenie szyby nie powinno zostać naprawione aby uszkodzenie nie postępowało

.

Najczęstszą przyczyną zarysowań na szybie są zużyte wycieraczki bądź zbyt silne skrobanie zamrożonej szyby zimową porą. Nawet bardzo dobrze dbając o samochodów może zdarzyć się, iż z nie naszej winy szybę porysuje nam kamyk odrzucony przez mijaną ciężarówkę, lub piasek, żwir którym sypane są drogi zimą. Rzadko ale może się też zdarzyć, iż rysy na szybie powstają w wyniku złego działania mechanizmu wycieraczek.

Czy jazda z uszkodzoną szybą jest dozwolona?

Porysowana szyba to jeszcze nie uszkodzona. Aby szyba wykluczała pojazd z ruchu uszkodzenie musi naszukać strukturę szyby lub również jej powierzchni. Zauważalne i wyczuwalne uszkodzenie szyby wymaga naprawy lub wymiany szyby, samochodem z uszkodzoną szybą nie można poruszać się. W razie kontroli drogowej po zauważeniu przez policjanta uszkodzenia kierowca może zostać obciążony mandatem karnym, a jeżeli uszkodzenie znajduje się bezpośrednio w polu widzenia kierowcy Policja może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu.

Naprawa szyby

Polerowanie szyby to sposób na naprawę zarysowań szyby. W zależności od głębokości zarysowań zabieg taki można wykonać samodzielnie dedykowanym środkiem do usuwania zarysowań. Czasem wystarczy zwykła pielęgnacja specjalistycznym środkiem, aby rysy przestały być widoczne. Takie rozwiązanie będzie skuteczne przy rysach powierzchownych. Jeżeli rysy na przedniej szybie są wyczuwalne pod palcem aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt trzeba będzie użyć specjalistycznej polerki do szyb. Jej użycie jest nieskomplikowane jednak aby zrobić to bezpiecznie i nie uszkodzić szyby trzeba posiadać trochę doświadczenia dlatego warto zastanowić się czy wykonanie takiego zabiegu nie powierzyć doświadczonej osobie. Jeżeli szyba posiada głębokie zarysowanie które powstały np: w wyniku pocieraniach mechanizmu wycieraczek o powierzchnie szyby naprawa może okazać się nie możliwa, wtedy pozostaje nam tylko wymiana.

Jak ocenić uszkodzenie szyby?

Podstawowej analizy zarysowań na szybie można dokonać poprzez obserwację kształtu rysy, czy jest ona owalna czy nieregularna. Jeśli rysa jest głęboka najpewniej jest to pęknięcie. Nawet małe pęknięcie stanowi zagrożenie dla kierowcy i pasażerów, dlatego szyba podlega wymianie. Jeżeli rysa stanowi zaledwie zagrożenie pęknięciem można mu zapobiec stosując specjalny środek w rodzaju płynnej szkła, tlenku ceru. Zastosowanie chemii wypełnia mikroskopijne niedoskonałości przedłużając żywotność szyby bez potrzeby jej natychmiastowej wymiany.

Ubezpieczenie szyby samochodu

Uszkodzenie szyby można naprawić w ramach odszkodowania z OC sprawcy. Kiedy w wyniku działania osoby trzeciej doszło do uszkodzenia szyby, wówczas z jego polisy OC możliwa jest naprawa. Z własnej polisy OC nie ma takiej możliwości. Chcąc naprawić szybę w ramach ochrony ubezpieczeniowej należy posiadać wykupione ubezpieczenie szyb bądź AC. Dodatkowe i niezależne względem AC ubezpieczenie szyb pojawiło się na rynku w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów.

Jak się okazuje szyba przednia stosunkowo często ulega uszkodzeniom, które powodują konieczność jej wymiany. Co za tym idzie wielu klientów w obawie o koszty wymiany korzysta z polisy ubezpieczenia szyb, jednocześnie nie korzystając z ochrony AC. Ponadto mając dodatkowe ubezpieczenie szyb oprócz AC można bezgotówkowo wymienić szybę nie tracąc zniżek z AC z tytułu szkody. Co więcej w zależności od warunków ubezpieczyciela, konkretnej składki i oferty ubezpieczeniowej polisa szyby obejmuje kilkukrotne lub dowolna ilość wymiany szyby w ciągu okresu składkowego.

Uwaga na zużyte, uszkodzone wycieraczki

wymiana wycieraczek

Warto wiedzieć, zanim zauważymy rysy na szybie, że zużyte wycieraczki mogą powodować zarysowania. Nie warto jest zatem oszczędzać na nowych piórach wycieraczek czy naprawie. Są to elementy eksploatacyjne i tanie, w dodatku łatwe do wymiany, nie wymagające wizyty u mechanika, a mogą uchronić nas od kosztownej wymiany szyby. Porysowana szyba nie tylko może wyglądać nieestetycznie ale i ograniczać widoczność, a ostatecznie stwarzać zagrożenie pęknięciem.

Kiedy wymienić wycieraczki? przede wszystkim kiedy zauważymy ich nierównomierna pracę, rytmiczne uderzenia w szybę lub wydawanie nietypowych dźwięków podczas pracy. Warto co pewien czas kontrolować profilaktycznie wycieraczki czy nie są odkształcone, popękane, czy gumowe pióra nie zmieniły koloru. zużycie wycieraczek powoduje nie tylko ich częsta praca, ale również warunki atmosferyczne.

Wszystkie artykułyNastępny artykuł