Czy przysługuje mi samochód zastępczy bezgotówkowo?

Tak jeżeli Twoje auto zostało uszkodzone z winy innego kierowcy! Nie ma znaczenia czy poszkodowanym jest firma, czy osoba fizyczna.

W świetle obowiązujących przepisów prawa jak i zgodnie z ukształtowaną linią orzecznictwa Sądu Najwyższego pojazd zastępczy przysługuje poszkodowanemu którego pojazd został uszkodzony z winy innego użytkownika. Nie ma też znaczenia w jakim stopniu pojazd został uszkodzony, warunkiem jest jedynie fakt, iż w wyniku szkody poszkodowany nie może go użytkować bez dokonania naprawy. Ponieważ w związku z zaistniałym zdarzeniem istnieje związek przyczynowo-skutkowy w postaci konieczności zastosowania innego samochodu w miejsce uszkodzonego pojazdu, a co za tym idzie brak możliwości wykorzystania własnego pojazdu.

Wynajem samochodu bądź innego pojazdu zastępczego jest typowym elementem naprawczym wynikającym z faktu powstałej kolizji, czy też wypadku drogowego tak samo jak i naprawa uszkodzonego pojazdu. Nie ma w tym przypadku znaczenia czy szkoda jest szkodą częściową, czy całkowitą, w zależności od kwalifikacji szkody może być różny okres wynajmu samochodu zastępczego jednak fakt iż taki samochód zastępczy przysługuje, jest niepodważalny. Podobnie jak naprawa samochodu, również usługa samochodu zastępczego może zostać zrealizowana w formie bezgotówkowej. Samochód zastępczy z OC sprawcy, może zostać zorganizowany i podstawiony bezpośrednio przez ubezpieczyciela sprawcy wypadku drogowego, jednak poszkodowany ma również prawo we własnym zakresie zorganizować samochód zastępczy, skorzystać z pośredników bądź własnego ubezpieczyciela. Organizując samochód zastępczy z OC sprawcyna własna rękę należy wybrać firmę która ma doświadczenie w rozliczaniu kosztów najmu z Towarzystwem Ubezpieczeniowym w formie bezgotówkowej.

Zorganizujemy samochód zastępczy bez względu na to, w jakim TU ubezpieczony jest sprawca.