Kto może skorzystać z auta zastępczego z OC sprawcy?

1. Czy przysługuje mi samochód zastępczy bezgotówkowo?

Tak jeżeli Twoje auto zostało uszkodzone z winy innego kierowcy! W świetle obowiązujących przepisów prawa jak i zgodnie z ukształtowaną w linią orzecznictwa Sądu Najwyższego pojazd zastępczy przysługuje poszkodowanemu którego pojazd został uszkodzony. Ponieważ z związku z zaistniałym zdarzeniem istnieje związek przyczynowo-skutkowy w postaci konieczności zastosowania innego samochodu w miejsce uszkodzonego pojazdu, a co za tym idzie brak możliwości wykorzystania własnego pojazdu. Wynajem samochodu bądź innego pojazdu zastępczego jest typowym elementem naprawczym wynikającym z faktu powstałej kolizji czy też wypadku drogowego tak samo jak i naprawa uszkodzonego pojazdu.

2. Czy jeżeli wykorzystuję samochód do celów prywatnych to przysługuje mi samochód zastępczy bezpłatnie?

Tak! Normalnym następstwem zaistniałej szkody jest brak możliwości korzystania z pojazdu przez poszkodowanego. Nie istotne jest czy uszkodzony pojazd był wykorzystywany do celów zarobkowych, czy też służył do zaspokajania normalnych funkcji życiowych, zatem pojazd zastępczy przysługuje poszkodowanemu nawet jeżeli uszkodzony pojazd był wykorzystywany do codziennych dojazdów do pracy, odwożenia dzieci do szkoły czy też dokonywanie zakupów jak i innych czynności zmierzających do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

3. Czy muszę otrzymać zgodę od Towarzystwa Ubezpieczeń sprawcy wypadku aby wynająć samochód zastępczy z oc sprawcy?

Nie! Poszkodowany nie musi pytać się o zgodę na wynajem pojazdu zastępczego.

4. Czy muszę płacić za wynajem pojazdu zastępczego?

Nie! Należy jednak pamiętać, iż sposób rozliczenia kosztów wynajmu pojazdu zastępczego wypożyczalni samochodów z Firmą Ubezpieczeniową, nie jest regulowany przepisami prawa. Wypożyczalnie samochodów nie mają obowiązku tzw.:”bezgotówkowego rozliczenia kosztów wynajmu pojazdu zastępczego”, jest to forma usługi którą oferują firmy specjalizujące się w wynajmie pojazdów zastępczych.

5. Jak długo mogę korzystać z pojazdu zastępczego wynajętego bezgotówkowo?

Pojazd zastępczy przysługuje poszkodowanemu do chwili ukończenia naprawy uszkodzonego pojazdu w przypadku szkody częściowej lub do chwili wypłaty środków na konto w przypadku szkody całkowitej.

6. Na co powinienem zwrócić uwagę wynajmując samochód zastępczy polisy OC sprawcy wypadku?

Należy korzystać z firm specjalizujących się w wynajmie pojazdów zastępczych, które nie przenoszą na klienta ryzyka związanego z odmową pokrycia kosztów wynajmu pojazdu zastępczego przez Towarzystwo Ubezpieczeń. PAMIĘTAJ aby przed wynajęciem pojazdu zapytać : czy jeżeli TU odmówi zapłaty za pojazd zastępczy będę musiał sam pokryć koszty wynajmu?

Zorganizujemy samochód zastępczy bez względu na to, w jakim TU ubezpieczony jest sprawca.