Flota samochodów zastępczych Mondial Assistance rośnie w siłę

Patrząc na wolumen dni w roku, z jakiego korzystali klienci z samochodów oferowanych przez Mondial Assistance można dostrzec wyraźny wzrost rok do roku, bowiem w 2021 roku było to 76000 dni, zaś w 2022 aż 98000 dni. Wraz ze wzrostem popytu na wynajem samochodów zastępczych firma planuje powiększyć swoja flotę pojazdów zastępczych. Szacowany wzrost ma osiągnąć 155 i wynieść z końcem 2023 roku 37000 pojazdów. Średnio pojedynczy klient korzysta z samochodu zastępczego sześć dni w przypadku aut osobowych i siedem dni jeśli chodzi o samochody dostawcze.

Zaobserwować łatwo wzrost zapotrzebowania na samochody zastępcze wynajmowane z OC sprawcy oraz  w ramach pakietów  ubezpieczeń assistance. Wynika to między innymi z faktu iz nowe auta oferowane w salonach posiadają pakiet assistance z automatu. Ilość klientów z roku na rok wzrasta, czego dowodem są statystyki za rok 2022 o 29% w stosunku do 2021, gdy rok wczesnej wzrost notowano na poziomie zaledwie 13%.

Przeciętnie używali ich w tym okresie dłużej, bo przez 98 tys. dni, wobec 76 tys. dni rok wcześniej, co oznacza 29% wzrost. Spodziewam się, że w najbliższych miesiącach popyt na taką usługę będzie rósł, na skutek wejścia w życie rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego dotyczących likwidacji szkód komunikacyjnych. Żeby zaspokoić oczekiwania naszych partnerów i klientów, w tym roku zwiększymy dostępną flotę o 15%, do ponad 37 tys. pojazdów – mówi Piotr Ruszowski, prezes Mondial Assistance.

 

Auta premium i dostawcze najbardziej potrzebne

W tej liczbie znajdzie się około 28 tys. samochodów osobowych z segmentu budżetowego, co oznacza wzrost o 12% w stosunku do stanu na I półrocze 2022 r. W segmencie samochodów klasy premium takich aut będzie 4300, czyli 23% więcej. W wypożyczalni Mundial Assistance co szóste auto we flocie należy do segmentu premium z dziesiątki sprzedaży wśród nowych samochodów. We flocie dostępne są między innymi maki Jaguar oraz Range Rover.

Bardzo duże zapotrzebowanie na samochody zastępcze odnotowuje segment samochodów dostawczych w typie furgon. Ich ilość we flocie ma być zwiększona o jedną trzecią. Wzrosnąć ma także dostępność aut specjalistycznych takich jak wywrotki, lawety czy chłodnie. Planuje się zwieszenie floty w tym zakresie o jedną piątą, zaś w przypadku busów i brusików 9-osobowych o dziesięć procent.

Rozbudowa floty jest dużym przedsięwzięciem nie tylko finansowym, ale i logistycznym. Wraz z pandemią wynikło szereg trudności w dostawie samochodów, ich produkcji, a co za tym idzie wypożyczalnie muszą liczyć się z wprowadzonymi limitami sprzedaży. Importerzy samochodów zradykalizowali politykę sprzedaży dla wypożyczalni samochodów, z racji nabywania dużej ilości samochodów niegdyś wypożyczalnie mogły liczyć na znaczne rabaty, obecnie jest przeciwnie, to klient detaliczny ma szansę uzyskać rabat. Dealerzy sprzedają wypożyczalniom auta niechętnie, w tzw. ostateczności.

Rosnące koszty

Wzrost kosztów nabycia aut jak tez trudności w ich dostępności komplikują plany strategiczne wypożyczalni samochodów. Według danych statystycznych Samar średni koszt zakupu auta przez wypożyczalnie to 154,6 tys. zł, co stanowi sumę wyższa o 13% od sum wydawanych w 2021 roku. W ciągu zaledwie trzech lat koszty nabycia auta wzrosły o blisko 50%. przekłada się to w oczywisty sposób na stawki za wynajem samochodu. W sposób pośredni wzrost kosztów ma wpływ ostatecznie na koszty ubezpieczeń, to ze składek na ubezpieczenie pokrywane są koszty wynajmu samochodów zastępczych, które stanowią znaczny procent wydatków ubezpieczycieli.

Decyzje KNF

Wytyczne KNF w odniesieniu do likwidacji szkód komunikacyjnych określają zasady obowiązujące poszkodowanych. W nowych rekomendacjach pojawiły się dwa nowe elementy, które mają duży wpływ na zwiększenie podaży samochodów na wynajem.

Wśród rekomendacji znajduje się zapis o konieczności przekazania osobie poszkodowanej, zgłaszającej szkodę informacji o dopuszczalnych kosztach wynajmu auta zastępczego. Ponadto wytyczne wskazują na zasady obowiązujące ubezpieczyciela, który oferuje auto zastępcze. Elementem likwidacji szkody w ujęciu kompleksowym ma być gwarancja samochodu zastępczego w okresie naprawy pojazdu uszkodzonego.

Wszystkie artykułyNastępny artykuł