PZU liderem ubezpieczeń wśród ubezpieczycieli polskich samochodów

Nie jest niespodzianką pozycja lidera wśród ubezpieczycieli przypadająca również w 2022 roku dla PZU. Tegoroczne dane jasno wskazują na zwiększenie pozycji PZU na rynku wśród ubezpieczycieli nowo rejestrowanych samochodów. Dotyczy to zarówno samochodów nowych jak i importowanych.

 

Numer jeden na rynku

Aktualnie PZU wykazuje udział w rynku na poziomie 27,3% co stanowi wzrost w pierwszych czterech miesiącach roku o 2,9p.p. Na drugim miejscu znajduje się Warta ze wzrostem o 2,8 p.pr. osiągając 19% udziału w rynku. Trzecim potentatem rynku jest Ergo Hestia z udziałem 15,7%.

 

Za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim ugruntowana marka PZU, marka pewna, stabilna, bezpieczna. Ponadto przyzwyczajenia konsumentów również maja spore znaczenie. Mimo wszystko niewiele by się zdał sentyment do PZU, gdyby nie jakościowo dobra oferta PZU i przystępna, atrakcyjna stawka. Jak się okazuje w porównaniu do konkurentów PZU ma bardzo korzystne ceny i warunki ubezpieczenia dla samochodów nowych na rynku, również tych importowanych. Nieco inaczej kształtuje się ten trend w przypadku pojazdów z drugiej ręki, starszych oraz migracji ubezpieczeń.

 

Udział w rynku

Jak podaje Samar aż 65% rynku samochodów nowych skupiają zaledwie trzy towarzystwa – PZU, Ergo Hestia, Allianz. W przypadku samochodów importowanych w czołówce znajduje się Warta, PZU i Ergo Hestia opanowując 61% samochodów. Wszystkie dane wskazują na zdecydowanego lidera jakim jest PZU. Warto podkreślić, iż PZU posiada aż 44% udziału ubezpieczenia w marce Toyoty, która jest dominantem polskiego rynku samochodów. Druga pozycję w rankingu ubezpieczycieli jest Ergo Hestia z udziałem 18%, natomiast trzecie miejsce należy do Allianz z 12,8% udziałem.

Allianz wykazuje wahania w kwestii pozyskania klientów z uwagi na niestabilność dostępności samochodów grupy VW – Skody i Volkswagena. To właśnie te marki są głównymi markami portfela ubezpieczeń Allianz i stanowią 25% wszystkich ubezpieczeń samochodowych towarzystwa. Jak widać dbałość o ofertę, klienta, jak też szeroką współpracę z dealerami samochodów przynosi pozytywne owoce dla towarzystwa ubezpieczeniowego. To trafna strategia, bowiem pozwala przywiązać klienta do marki, pozyskać lojalnego klienta na długie lata nie tylko na pierwszy okres ubezpieczenia. Oczywiście, że wielu właścicieli nowych pojazdów decyduje się na wybór PZU wyłącznie z powodu oferty sprzedawców samochodów, którzy zachęcają do promocyjnego pakietu ubezpieczeń czy wręcz zapewniają w ramach upustu do zakupu auta pakiet ubezpieczeń PZU, jednak konkurenci, inne towarzystwa ubezpieczeniowe również w podobny sposób starają się o klienta, a skutek jest zdecydowanie mniej spektakularny.

Wszystkie artykułyNastępny artykuł